تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب : ۱۴۵۸۱
جالب است ۰
قیمت مرغ در حال حاضر در کشور 3 هزار تومان زیر قیمت مصوب است، این در حالی است که هزینه های تولید مرغ در کشور با افزایش زیادی روبرو شده است.
عرضه مرغ در میادین 3 هزار تومان پایین‌تر از نرخ مصوب/واردات نکنید؛ تولید مرغ داران کفاف بازار را می دهد
به گزارش اکوانتخاب، قیمت مرغ در بازار هم اکنون همان قیمت مصوب 31 هزار تومان است ولی با این حال به دلیل تولید مناسب مرغداران بعضا با کاهش 2 هزار تومنی قیمت در برخی از مناطق و میادین عرضه این محصول روبرو هستیم.

روند جوجه ریزی مرغداران نیز حاکی از آن است که در حال حاضر و به صورت ماهانه 130 میلیون قطعه می رسد، همین امر باعث شده که هیچگونه کمبودی در بازار مرغ احساس نشود و شرکت پشتیبانی به سمت خرید و ذخیره سازی این محصول ارزشمند بروند.

بدون هیچ شکی یکی از اصلی ترین دلایل افزایش تولید مرغ در کشور علاوه بر افزایش قیمت این محصول به واردات تخم مرغ نطفه دار از آبان ماه امسال بر می گردد که تعادل قیمتی را به بازار مرغ تزریق کرد.

در طی ماههای گذشته آمار تولید در سطح مناسبی است به طوری که در آبان ماه سال جاری 127 میلیون قطعه و در آذرماه 131 میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته و پیش بینی ها حاکی از آن است که در تا پایان ماه جاری جوجه ریزی به 130 میلیون قطعه برسد.

اما آن چیزی که همواره مرغداران از آن شکایت داشتند افزایش قیمت نهاده های دامی بوده به طوری که قیمت هر قطعه جوجه یک روزه سر به فلک کشیده و در بازار سیاه و آزاد به بیش از 10 هزار تومان رسیده، علاوه بر این قیمت نهاده های دامی نیز به دلیل عدم دریافت این محصول توسط مرغداران در سامانه بازارگاه با افزایش محسوسی روبرو بوده است.

در همین خصوص برومند چهارآیین، رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور به اکو انتخاب می گوید: در وضعیت فعلی تولید بالای مرغ در کشور سبب شده است که قیمت این محصول در بازار با افزایش خاصی روبرو نشود.

وی افزود: عمده مرغ توزیع شده در بازار با قیمت 28 تا 29 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش می رسد با این حال به نظر می رسد اگر ارز 4200 تومانی از نهاده های دامی تا پایان سال حذف نشود، این قیمت ها ثابت بماند در غیر این صورت مرغ به کیلویی 75 هزار تومان خواهد رسید.

رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور با انتقاد از بازار نهاده های دامی اظهار نمود: کیفت عمده نهاده های توزیع شده در بازار به شدت پایین است ولی مرغداران به دلیل کمبود نهاده های دولتی مجبورند این محصول بی کیفیت را از بازار آزاد دریافت کنند.

چهارآیین گفت: از طرف دیگر دولت همواره نهاده های دامی را با تاخیر فراوان به دست مرغداران می رساند به طوری که در دو ماه گذشته این مسئله تشدید شده است و مرغداران اکثر نهاده های دامی را از بازار آزاد تهیه می کنند.

این مقام صنفی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر با وجود این که تولید کشور به اندازه کافی کفاف بازار داخلی را می دهد شاهد این هستیم که ممنوعیت واردات برداشته شده و 100 هزار تن مرغ وارداتی در بازار توزیع شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مرغداران مجبورند جوجه یک روزه خود را با قیمت بسیار گزاف 10 هزار تومان در بازار تهیه کنند این در حالی است که قیمت مصوب این محصول 4 هزار و 200 تومان تا 4 هزار و 500 تومان می باشد.

چهارآیین با انتقاد از شرکت پشتیبانی نیز تصریح کرد: قانون به صراحت گفته که شرکت پشتیبانی موظف و ملزم به خرید مرغ از مرغداران به صورت زنده درب واحدهای تولیدی است لکن آن چه در عمل اتفاق می افتد این است که باید مرغدارن به این شرکت مرغ منجمد تحویل دهند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: این امر سبب شده که مرغداران هزینه های اضافی کشتار مرغ، منجمد کردن آن را نیز بپردازند که همین امر مرغداران را با مشکل زیادی روبرو کرده است.
 
https://ecoentekhab.ir/vdcizwaz.t1a5v2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما