تاریخ انتشار :جمعه ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۰
کد مطلب : ۱۵۶۶۱
جالب است ۰
از ابتدای اسفندماه که معاملات مسکن در شهر تهران افت کرد، خرید و فروش در اطراف تهران نیز کساد شده و قیمت‌ها به ثبات رسیده است. برخی افراد واحدهای خود را زیر قیمت می‌فروشند و بازار در حالت کلی به ثبات رسیده است. مشاوران املاک در پردیس، پرند و هشتگرد بر اساس تجارب گذشته می‌گویند که در مرحله اول نرخ‌ها ثابت می‌شود و احتمال افت قیمت در مرحله دوم وجود دارد.
خانه در اطراف تهران ارزان شد
به گزارش «اکوانتخاب»، پس از آنکه معاملات مسکن در تهران با افت مواجه شد، از شهرهای اطراف پایتخت نیز خبر می‌رسد که بازار مسکن این شهرها از ابتدای اسفندماه وارد رکود سنگین شده و قیمتها کاهش یافته است. واسطه‌های ملکی دلایل مختلفی را برای کسادی بازار ملک در تهران و حومه برمی‌شمارند که سرنخ اکثر آنها به اخبار مثبت از مذاکرات وین می‌رسد.

در شهر جدید پرند که بین سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹قیمت آپارتمان ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصد رشد کرده بود، در سال جاری بازار به ثبات رسیده و از ابتدای زمستان نرخها کاهشی شده است.  در حال حاضر می توان با نقدینگی کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان در پرند آپارتمان خریداری کرد.

بیشتر بخوانید:
تصمیمات مهم ستاد تنظیم بازار کنترل قیمت برخی کالاهابررسی شهر جدید پردیس نیز حاکی از عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران ملکی از ابتدای اسفندماه ۱۴۰۰ است. اگرچه در دو سه ماه گذشته نرخهای پیشنهادی مسکن مهر پردیس حدود ۵ درصد افزایش یافته بود، بازار روند کاهشی به خود گرفته و معاملات با افت شدیدی مواجه شده است؛ به طوری که این روزها بنگاههای ملکی و دفاتر اسناد خلوت‌تر از همیشه هستند. یکی از مشاوران املاک پردیس می‌گوید که با وقوع جنگ در اوکراین و ارایه اخبار امیدوارکننده از مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۴ بازار ملک در پردیس وارد رکود شد. هم‌اکنون نرخ پیشنهادی آپارتمان در فازهای ۸ و ۱۱ پردیس  حدودا از ۷۰۰ میلیون تومان روی فوندانسیون شروع می‌شود و تا ۱.۲ میلیارد تومان برای واحدهای تکمیلی می‌رسد.

بازار مسکن شهر جدید هشتگرد در حومه کرج نیز راکد شده و به قول مشاوران املاک، کساد است. آقای کیانی از فعالان بازار مسکن با اشاره به افت شدید معاملات آپارتمان در شهر جدید هشتگرد طی هفته‌های اخیر می‌گوید: تجربه دهه‌های اخیر نشان داده هر زمان بازار وارد رکود شده، قیمتهای پیشنهادی در مرحله اول به ثبات می‌رسد و حتی ممکن است در مرحله دوم کاهش پیدا کند. اما با توجه به تورم حدود ۴۰ درصد اقتصاد کشور، خواب سرمایه در بازار مسکن به ضرر مالکان است. یعنی حتی اگر قیمت‌ها کاهش پیدا نکند، ارزش واقعی سرمایه صاحب‌خانه‌ها هر سال ۴۰ درصد افت می‌کند.

منبع: ایسنا
 
https://ecoentekhab.ir/vdcizqaz.t1awq2bcct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما