تاریخ انتشار :جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب : ۱۵۴۷۳
جالب است ۱
گروه اقتصاد کلان- یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که اگر افزایش قیمت نفت که از هفته گذشته آغاز شده، ادامه پیداکند در سود عملیاتی برخی از شرکت‌های پالایشگاهی تاثیرگذار است.
بهره‌مندی شرکت‌های پالایشگاهی از افزایش قیمت نفت/ افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران پس از جنگ اوکراین و روسیه
به گزارش اکوانتخاب، به دلیل جنگ روسیه و اوکراین قیمت نفت به ۱۱۰ دلار رسید که بالاترین رقم در ۸ سال اخیر است .نفت خام برنت، معیار بین‌المللی قیمت نفت، به بشکه‌ای ۱۱۰ دلار رسیده است که بالاترین سطح در بیش از ۸ سال گذشته است. در همین حال، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) به نزدیک به ۱۰۹ دلار در هر بشکه رسید.

بیشتر بخوانید:

نفت ۱۱۰ دلاری شد/ افزایش قیمت بنزین در آمریکا

در خصوص افزایش بی‌سابقه بهای نفت در هفته گذشته و تاثیرات آن بر بورس و پالایشی‌ها، «فردین آقابزرگی» کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با «اکوانتخاب» اظهارکرد: اگر افزایش قیمت نفت مبنی‌بر افزایش عرضه و تقاضا احتمالی و پیش‌بینی‌های مربوط به همین موضوع باشد قطعا بر سود عملیاتی برخی از شرکت‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایعی همانند فولاد یا استخراج معدن که به واسطه تعیین نرخ خوراک گاز و گاز سوخت صنایع که حداکثر 2هزارتومان مشخص شده، تاثیرگذار است.

بیشتر بخوانید:

بورس از صعود بازماند

وی افزود: اما موضوع دوم، افزایش احساس نگرانی در اقتصاد بین‌الملل که ناشی از تحرکات نظامی در روسیه و اوکراین است سبب ایجاد تبعاتی سنگین در آینده نزدیک خواهدشد. عدم تاثیرگذاری بازار سرمایه ایران از این افزایش 30 درصدی نفت در هفته گذشته به علت روند صعودی نگرانی‌ها و عدم ریسک پذیری در بازارهای مالی است و این موضوع تاحدودی توانسته که نرخ جهانی نفت را خنثی کند. اگر این وضعیت تدوام پیداکند می‌توان اثرات آن را در بازارسرمایه مشاهده کرد اما در کوتاه مدت نگرانی سرمایه‌گذاران در مقابل اثرات مثبت سود و زیان، این افزایش قیمت را تا حدودی خود را خنثی کردند.

انتهای پیام/
منبع : اکوانتخاب
https://ecoentekhab.ir/vdcjtxev.uqeiazsffu.html
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما