تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۲
کد مطلب : ۱۲۹۳۲
جالب است ۰
سینی ساز گفت: 5 برابر آبی که در کشور مصرف می شود، تلف می شود و به صورت تبخیر و سیلاب و رواناب به انحا مختلف از کشور خارج می شود، این در حالی است که با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخونداری می توانستیم حجم بیشتری از آب را در کشورمان ذخیره کنیم.
تبخیر آب در کشور 5 برابر میزان مصرف سالانه مردم است/ آبخیزداری کلید حل مشکل کم آبی در کشور
کارشناسان منابع آبی معتقدند کمبود منابع آبی در کشور که اخیرا در برخی استانها همچون اصفهان و چهارمحال و بختیاری و قبل تر نیز در خوزستان پدیددار شده است به مثابه کوه یخی می ماند که نوک آن هویدا شده و هنوز بخش اعظمی از آن پنهان مانده و در آینده نزدیک کشورمان را با بحران های جدی تری مواجه می سازد.

در همین خصوص حمید سینی ساز شهشانی، کارشناس منابع آبی در گفتگو با «اکو انتخاب» در خصوص مشکلات آبی کشور گفت: مسئله اصلی آب کشور کمبود فیزیکی آب
نیست و ایران با مشکل سوء مدیریت منابع آبی روبروست.

وی افزود: با در نظر گرفتن این نکته که ایران در برخی سالها بارش کمی داشته و خشکسالی اتفاق افتاده و در برخی سالها ترسالی بوده و حجم بارشها معقول و خوب بوده؛ اگر به حجم بارشهای سالانه نگاهی بیندازیم بسیار بسیار بیشتری از حجم آبی است که به عنوان موجودی در کشور در رسانه های مختلف مطرح می شود.

این کارشناس منابع آبی تصریح کرد: 5 برابر آبی که در کشور مصرف می شود، تلف می شود و به صورت تبخیر و سیلاب و رواناب به انحا مختلف از کشور خارج می شود؛ از طرف دیگر بخشی دیگری از این آب به صورت تلفات ناشی از نشتی آب در شبکه های انتقال توزیع هدر می رود.

سینی ساز با بیان این که مصرف کنندگان نیز از میزان آب کمی که از بارشها برداشت می شود نیز به صورت بهره ور استفاده نمی کند، گفت: درست است که مصرف کنندگان باید در مصرف آب صرفه جویی کنند ولی مشکل اصلی آب در کشورمان به قبل از انتقال آب به مصرف کنندگان مرتبط می شود.

وی افزود: متاسفانه
70 درصد آب های ناشی از بارندگی در سال به صورتهای مورد ذکر از کشور خارج شده و تنها 30 درصد آن به مصارف شرب، صنعتی و کشاورزی در کشورمان مورد استفاده قرار می گیرد.

این کارشناس منابع آبی اظهار نمود: از میزان هر چند گفته می شود که 70 درصد آن در بخش کشاورزی مصرف می شود ولی این گفته درست نیست و بسیاری از شبکه های انتقال آب به دلیل فرسودگی و نشتی شان آب مورد نیاز را به دست مصرف کننده نمی رسانند.

سینی ساز اذعان داشت: با این 30 درصد آب باقی مانده در کشور 85میلیون ایرانی از آن استفاده می کنند که طبیعتا با اجرای عملیات آبخیزداری  و آبخونداری در مبادی بارش می توان حجم زیادتری از آب را در دل سفره های زیر زمینی برده و ذخیره بیشتری خصوصا در فصول کم بارش داشته باشیم.

وی در پایان گفت: متاسفانه تنها در سالهای اخیر به عملیات آبخیزداری در کشور توجه شده، این در حالی است که بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا از 400 سال قبل به این مهم توجه کرده و توانسته اند از این مزیت برای ذخیره آب ناشی از بارشهای سالانه خود استفاده کنند.
 
 
https://ecoentekhab.ir/vdcgxy9q.ak9xw4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما